Strona główna forum OGRZEWANIE INSTALACJE OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO, CO i CWU Rozdzielacz podłogówki

Rozdzielacz podłogówki

Dyskusja na temat instalacji ogrzewania podłogowego oraz centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej.
Post 22 sty 2014, o 16:24

Posty: 13
generalnie nie bardzo rozumiem który element tego rozdzielacza powoduje, że woda wpływa w poszczegolne petle a nie przepływa przez rozdzielacz i wraca do pieca?

Post 23 sty 2014, o 20:02

Posty: 136
Lokalizacja: Kęty

Elementem tym jest pompa , a zawór który jest u Ciebie na górnej belce ( zasilanie ) trzeba tak nastawić aby , ta właśnie pompa zaciągała wodę z obiegów podłogowych i mieszała ją z tym co przychodzi z kotła .
Aby zobaczyć zdjęcia na naszym forum trzeba się zarejestrować , trwa to tylko minutę .

www.rozdzielaczepodlogowe.pl
http://www.zlaczka.pl
http://www.ogrzewaniapodlogowe.pl

Post 23 sty 2014, o 21:26

Posty: 13
czyli ten zawór na górnej belce nie może być na maksa otwarty tak?

w jaki sposób określić ile go zakręcic? metodą prób i błędów?

Post 24 sty 2014, o 13:55

Posty: 136
Lokalizacja: Kęty

Tak ten zawór trzeba trochę skryzować, jak producent nie dołączył instrukcji jak go ustawić to trzeba metodą prób i błędów . Każda instalacja jest inna dlatego dla każdej ta nastawa będzie różna . Poniżej przedstawiam instrukcję firmy finish-a .

Instrukcja Montażu1 – Zamontować układ w szafce lub na ścianie tak aby górna belka mieszacza znajdowała się powyżej pętli podłogowych zasilanych z tego układu . ( montaż układu poniżej pętli podłogowych jest możliwy w przypadku zamontowania osobnego odpowietrzenia powyżej pętli podłogowych )

2- Zasilanie z kotła podłączyć do dolnego zaworu termostatycznego na którym znajduje się głowica z podziałką ,

3- Powrót do kotła podłączyć do górnego zaworu termostatycznego , (na który można opcjonalnie nakręcić siłownik sterowany z czujnika pogodowego)

4.- Do nypli znajdujących się na dolnej części belki zasilającej i powrotnej cały układ podłączamy kolejno rury pętli podłogowych , za pomocą złączy alternatywnych Pex
( zalecane złączki typu Prandelli )

5- Pompę podłączyć według instrukcji obsługi dla pompy UPS 15-50-130
(instrukcja dostarczana jest razem z zestawem pompowym)

6. Dokładnie , odpowietrzyć cały układ wykonując kolejno podaną propozycję :

a- zakręcamy głowicę termostatyczną i zawór termostatyczny na górnej belce
b- zakręcamy wszystkie obiegi grzewcze ( przepływomierze i zawory odcinające)
c- zakręcamy zawory kulowe przy pompie
d- na końcówkę zaworu napełniającego( górna belka ) nakładamy wąż ogrodowy przez , który podłączamy pod bieżącą wodę do napełnienia układu .
e- na końcówkę zaworu spustowego (dolna belka) nakładamy wąż ogrodowy który kierujemy do wiadra lub kanalizacji .
f- odkręcamy pierwszą pętle ( przepływomierz lub zawór odcinający ) na górnej belce ,jednocześnie odkręcamy zawór odcinający na dolnej belce
g- odkręcamy bieżącą wodę przelewając przez pętle , aż do wyeliminowania powietrza w pętli .
h- zakręcamy przelaną pętle i analogicznie wykonujemy czynności opisane w podpunkcie ( f-h) dla kolejnych pętli.
I - po odpowietrzeniu pętli ,odkręcamy zawory kulowe przy pompie i przelewamy ciecz przez cały rozdzielacz , zaworkami odpowietrzającymi eliminujemy pozostałości powietrza w układzie .
j-po odpowietrzeniu całego układu, zakręcamy zawory spustowe i napełniające i przystępujemy do regulacji obwodu .

7. Odkręcamy przepływomierze lub zawory nastawne (górna belka) oraz zawory odcinające dolna belka .

8. Załączamy pompę i chwytając przepływomierze za część moletowaną kręcimy w prawo lub w lewo aby wyregulować poszczególne pętle pod względem hydraulicznym...Jeśli projekt nie zakłada inaczej to równoważymy przepływy. ( zalecany przepływ to od 0,7 do 1,7 lit/min) .Pętle obwodów stref przyściennych ( zalecany przepływ od 1,7 do 2,5lit/min)
8. Otwieramy głowicę na dolnej belce i zawór termostatyczny na górnej belce .

9. Kocioł zasilający cały rozdzielacz powinien być nastawiony na temperaturę wyższą o 20st niż
zakładana lub obliczona dla zasilania układu podłogowego. (np. tem. podłogówki 40 st C. – kocioł 60 st .C )

10. Przystępujemy do wygrzewania płyty grzewczej nie wcześniej niż 40 dni po wylaniu jastrychu i 30 dni od przyklejenia posadzki. Zaczynając od temperatury 25 st.C. i podnosząc codziennie o 2 st.C przez 7 kolejnych dni .

11. Po procesie wygrzewania płyty grzewczej , wykonać korektę ustawień przepływomierzy .Ustawić na głowicy termostatycznej założoną temperaturę zasilania ogrzewania podłogowego – maksymalnie 47st.WAŻNE:

12– W zestawie RPM i RPMR można regulować temperaturę cieczy wpływającej do pętli ogrzewania podłogowego lub naściennego zarazem ograniczając ilość cieczy przychodzącej z kotła. Ta regulacja jest konieczna w przypadku długich i dużej ilości pętli a także do wyeliminowania ewentualnych szumów w instalacji . Wykonujemy ją za pomocą zaworu termostatycznego wyposażonego w nastawę wstępną zamontowanego na górnej belce rozdzielacza .Nastawa ta jest indywidualna dla każdego rozdzielacza i zależy od wielu czynników ( moc pompy przy kotle , długość pętli , ilość pętli ,przekroju rury zasilającej i powrotnej. ) :

a. - odkręcamy mosiężne pokrętło i je zdejmujemy
b.- patrząc z góry pojawia się czarna tarcza ze skalą , którą przykręcając kierujemy większość cieczy do pętli podłogowych ,ale ograniczamy powrót cieczy do kotła co za tym idzie zmniejszamy przepływ zasilania do rozdzielacza .
c.- otwierając nastawę wstępną zmniejszamy strumień wody wchodzącej do pętli , ale uzyskujemy większy przepływ na powrocie i zasilaniu całego układu .
d.- nastawa wstępna powinna być tak wyregulowana aby po procesie wygrzewania przy zasilaniu z kotła 60 st C. i przy wychyleniu przepływomierzy minimum 0.7 lit/min termometr nie wskazywał mniej niż 30 st.C.

13.Rozdzielacze RPM i RPMR zostały wyposażone w zawory odcinające (dolna belka) z
wkładkami termostatycznymi na, które po odkręceniu mosiężnego pokrętła można nakręcić siłownik elektryczny (gwint M-30x 1,5 / skok 4mm) współpracujący z regulatorem pokojowym ,którego zadaniem jest utrzymywać żądaną temperaturę w danym pomieszczeniu.

14-Po zakończeniu sezonu grzewczego należy wyłączyć dopływ energii elektrycznej do pompy i przed każdym sezonem grzewczym sprawdzić czy pompa nie jest „zastana” czego można uniknąć uruchamiając pompę 2 do 3 razy w sezonie letnim na ok 0.30 sek . Zablokowaną pompę można łatwo odblokować odkręcając śrubę odpowietrzającą w pompie i mniejszym wkrętakiem ręcznie poruszać wirnik . Uwaga: czynność tą można przeprowadzić tylko na odłączonym zasilaniu od pompy.UWAGA!!

Wszelkie podłączenia elektryczne powinna wykonywać osoba posiadające odpowiednie uprawnienia.


Producent nie odpowiada za rozdzielacze, które zostaną zalane płynami pochodnymi ,,glikol” , przy zbyt dużym stężeniu tych płynów mogą zostać uszkodzone przepływomierze . W razie takiej konieczności należy zamiast przepływomierzy zastosować zawory regulacyjne.


Układ dostarczony jest po próbie ciśnieniowej 6 bar i posiada aprobatę techniczną wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej niezbędną do montowania rozdzielaczy w budownictwie.
Oraz atest PZH.
Aby zobaczyć zdjęcia na naszym forum trzeba się zarejestrować , trwa to tylko minutę .

www.rozdzielaczepodlogowe.pl
http://www.zlaczka.pl
http://www.ogrzewaniapodlogowe.pl

Post 26 sie 2018, o 12:27

Posty: 5

A jeżeli mam rozdzielacz rpmr bez zaworu to...?

Poprzednia strona

Powrót do INSTALACJE OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO, CO i CWU

cron